Βρίσκεστε εδώ: Πρωτοσέλιδο | Αθλητικά | Κόροιβος Αμαλιάδας-Απόλλων Πατρών 62-60

Αθλητικά νέα και αποτελέσματα από την Ηλεία τον Πύργο το τοπικό προτάθλημα και την Ελλάδα.

Κόροιβος Αμαλιάδας-Απόλλων Πατρών 62-60

Φινάλε..θρίλερ!

Έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς, που κρίθηκε -κυριολεκτικά- στο τελευταίο σουτ, ο Κόροιβος πέρασε από την Πάτρα με 62-60 κι έριξε στο 0-2 τον Απόλλωνα!

Ο Απόλλωνας κι ο Κόροιβος, όπως αναφέρει το gazzetta.gr, έχασαν στην πρεμιέρα της Basket League, επομένως το ντέρμπι της Πελοποννήσου απέκτησε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Κι ήταν ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης! Οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Κόροιβο να έχει ένα μικρό προβάδισμα (27-32 στο ημίχρονο) που φυσικά δεν ήταν ικανό να του εξασφαλίσει κάτι… Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση… οδηγού, αλλά εν τέλει ο νικητής βγήκε στο… σουτ! Κι εκείνοι που χαμογέλασαν ήταν οι παίκτες του Κόροιβου, με τον Χάρις να είναι ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής!

Με το αποτέλεσμα αυτό οι νικητές ανέβηκαν στο 1-1, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται πλέον στο 0-2.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ήταν πιο τυχερός. Η τύχη παίζει μεγάλο ρόλο στο μπάσκετ. Και στην προκειμένη, ο Κόροιβος θα μπορούσε να είχε χάσει ένα ματς στο οποίο ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη του διάρκεια. Στο φινάλε όμως η μπάλα κατέληξε στο καλάθι του Απόλλωνα και το ροζ φύλλο στα χέρια του Χάρη Μαρκόπουλου και τον συνεργατών του.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Δεν θέλει κι ερώτημα. Ο Ντάρελ Χάρις. Ήταν εκείνος που έβαλε το καθοριστικό καλάθι για το 62-60 στο φινάλε του ματς, ενώ παράλληλα μέτρησε 16 πόντους (7/11 δίποντα) και 14 ριμπάουντ (7 επιθετικά) στα 33 -περίπου- λεπτά που έμεινε στο παρκέ! Έβαλε και 2 τάπες. Εξαιρετικός!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Πέτι Πέρι και Ντέγιαν Καπ δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του ματς. Ο πρώτος έβαλε μόλις 3 πόντους σε 18 αγωνιστικά λεπτά, ενώ κι ο δεύτερος είχε την ίδια συγκομιδή σε 19 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ο Κόροιβος πήρε προβάδισμα στο σκορ. Το διατήρησε και περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη ήταν στο +9 (51-60). Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν τα παράτησαν κι ισοφάρισαν σε 60-60 με -22’’ ν’ απομένουν και τη μπάλα να είναι στον Κόροιβο! Ο Χάρις πήρε την τελευταία επίθεση και δίποντο έριξε στο καναβάτσο τον Απόλλωνα!

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Κόροιβος εκτός από τη σπουδαία νίκη, κρατάει ακόμα και την καλή του άμυνα. Δέχτηκε μόλις 60 πόντους σε μία εξαιρετικά δύσκολη έδρα!

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι ηττημένοι θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα το… 0-2 και τα ριμπάουντ που έχασαν (44 ο Κόροιβος, 30 ο Απόλλων), ενώ οι νικητές δεν θέλουν να σουτάρουν ξανά με 17% (3/17) από τη γραμμή των τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 27-32, 41-43, 60-62

Απόλλων Π. (Παπαχατζής): Αθανασούλας 3, Πάλμπλαντ 20 (4), Ντάνκαν 9, Πελεκούδας, Μέιερ 8 (1), Καπ 3, Αργυρόπουλος 4, Βεργίνης 10 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Τάταρης, Πέρι 3 (1), Νικολόπουλος.
Κόροιβος (Μαρκόπουλος Χ.): Ντέιβις 6, Χριστοδούλου 10, Τρότερ 17 (3), Βασιλόπουλος 5, Χάρις 16, Θόρντον 7, Πουλιανίτης, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 1, Κάουνσιλ

myILIAnews.grΕιδήσεις-Ενημέρωση από την Ηλεία, την Ελλάδα και όλο τον κόσμο!