19Νοέμβριος2017

Βρίσκεστε εδώ: Πρωτοσέλιδο | Αθλητικά | Κόροιβος Αμαλιάδας: Εκτός έδρας ήττα από την ΑΕΚ 86-60

Αθλητικά νέα και αποτελέσματα από την Ηλεία τον Πύργο το τοπικό προτάθλημα και την Ελλάδα.

Κόροιβος Αμαλιάδας: Εκτός έδρας ήττα από την ΑΕΚ 86-60

Ήττα με σκορ 86-60 για την ομάδα μας εκτός έδρας από την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League 2017-18.

Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Με τους Κάρσον, Ντεκόζι, Σκουλίδα, Ράουντρι και Ντίκσερον στην πεντάδα ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα μας, συμβαδίζοντας στο σκορ με την ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά, πριν προηγηθεί 4-7 στο 02:16. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα και, παρότι στο 06:50 οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου ισοφάρισαν σε 15-15, στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να προηγηθούν με +7 (26-19).

Στη δεύτερη περίοδο η αστοχία των παικτών της ομάδας μας και τα λάθη, από τη μία, και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας για την ΑΕΚ σε δίποντα και τρίποντα, από την άλλη, είχαν ως συνέπεια οι γηπεδούχοι να αυξήσουν τη διαφορά σταθερά σε διψήφια επίπεδα και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 51-35.

Παρόλα αυτά, κατά το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι αθλητές του Κόροιβου παρουσίασαν βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο. Με επιμέρους 2-8 η διαφορά μειώθηκε στους 10 πόντους στο 26:31 (53-43), ωστόσο οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν και πάλι να μην επιτρέψουν στην ομάδα μας να τους πλησιάσει περισσότερο στο σκορ. Έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να προηγείται με 65-51.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της, το +20 (71-51), στο 32ο λεπτό κι έπειτα στο +21 (75-54) στο 33:34, με τους παίκτες μας να βρίσκονται σε κακή ημέρα επιθετικά και να δυσκολεύονται πολύ να βρουν στο σκοράρισμα και να κάνουν πολλές λανθασμένες επιλογές, που επέτρεψαν στην ΑΕΚ να προηγηθεί ακόμη και με 30 πόντους (86-56) 01:26 πριν τη λήξη.

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 86-60, με τον Κόροιβο να γνωρίζει μία «βαριά» ήττα απέναντι στη μία από τις δύο φιναλίστ του φετινού θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδας και να στρέφει την προσοχή της στον αγώνα της επόμενης εβδομάδας με το Λαύριο (18/11-18:30) στο Δ.Κ.Γ. Ήλιδας.

*Η ΚΑΕ Κόροιβος ευχαριστεί θερμά την ΚΑΕ ΑΕΚ και τη διοίκησή της για φιλοξενία.