20Οκτώβριος2018

Βρίσκεστε εδώ: Πρωτοσέλιδο | Αθλητικά | Ήττα για τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα με 59-73 από την Κύμη

Αθλητικά νέα και αποτελέσματα από την Ηλεία τον Πύργο το τοπικό προτάθλημα και την Ελλάδα.

Ήττα για τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα με 59-73 από την Κύμη

Η Κύμη βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και το έδειξε και στην Αμαλιάδα, χωρίς να χρειαστεί να... πετά φωτιές ο Θαντ ΜακΦάντεν (1/10 σουτ): εύκολο διπλό με 73-59 επί του Κοροίβου και πλέον η ομάδα του Καστρίτη αναπνέει πολύ άνετα.

Η Κύμη του Γιάννη Καστρίτη μοιάζει με... άλλη ομάδα εδώ και μερικές εβδομάδες. Ξεκίνησε τη σεζόν με 0-6, αλλά στα έξι ματς που ακολούθησαν, μετρά πέντε νίκες! Η τελευταία εξ αυτών ήρθε στην Αμαλιάδα και μάλιστα χωρίς να είναι σε καλό απόγευμα ο «killer» ΜακΦάντε. Έτσι, η Κύμη ανέβηκε στο 5-7 και πατά πολύ γερά στα πόδια της για την παραμονή, την ώρα που ο Κόροιβος του Ντίνου Καλαμπάκου υποχώρησε στο 4-8, αλλά είναι ακόμη σε θέση... ασφαλείας σε σχέση με τα Τρίκαλα (2-10) και τον Πανιώνιο (1-11).

Εντυπωσιακό ήταν το πρώτο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους: δεν άργησαν να βρουν ρυθμό και με 8 πόντους του Μανωλόπουλου βρέθηκαν γρήγορα στο +7 (5-12, στο 6'). Η διαφορά ανέβηκε και σε διψήφια επίπεδα, λίγο αργότερα (9-22), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-24. Ο Τσαγκαράκης, με τρίποντο, διαμόρφωσε double σκορ (16-32), ενώ ο Κόροιβος «έτρεξε» λίγο αργότερα ένα σερί 7-0 μειώνοντας σε 29-40. Ωστόσο, τα τρίποντα του Μανωλόπουλου ανέβασαν ξανά την απόσταση για το 32-46 του ημιχρόνου.

«Υπνωτισμένοι» μπήκαν και στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Καλαμπάκου, με αποτέλεσμα ο ΜακΦάντεν να «απογειώσει» τη διαφορά (32-54, στο 23'). Ο Πόσλεϊ έδωσε συνεχόμενους πόντους στους γηπεδούχους, προς το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία πάντως ολοκληρώθηκε με σημαντική διαφορά (46-60) για την Κύμη.

Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αποδείχθηκε πολύ ψύχραιμη και είχε πάντα σωστές επιλογές, ώστε να μην κινδυνεύσει. Έτσι, χωρίς να δυσκολευτεί, έφτασε στην τελική επικράτηση με 59-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 32-46, 46-60, 59-73

Ο MVP: Πολύ «γεμάτη» εμφάνιση από τον Λένζελ Σμιθ: τα «βαριά πυροβολικά», ΜακΦάντεν και Τζόουνς, δεν έπιασαν καλή απόδοση, αλλά ο Σμιθ δούλεψε και γι' αυτούς με 15 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα!

Ο Σκληρός: Κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια ο Γκάρι ΜακΓκι που τα έβαλε πέρα κόντρα στους ψηλούς του Κοροίβου και είχε 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 τάπες σε 23:55. Πάλευψε για τον Κόροιβο ο Ντεκόζι (13π., 16ριμπ., 4ασ.).

Ο Αόρατος: Ο Τζον Φλόρβεους δεν υποχρέωσε τους ψηλούς της Κύμης να τον «νιώσουν» και είχε μόλις 5 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 26:55.

Ο Πεσμένος: Ο ΜακΦάντεν έχει αποδείξει πως είναι ο ηγέτης της Κύμης, αφού την προηγούμενη βδομάδα σταμάτησε στους 42 πόντους κόντρα στον Κολοσσό. Σήμερα (13/1), πάντως, δεν ήταν η μέρα του (3π., με 1/10 σουτ).

Η Στιγμή: Η πρώτη περίοδος ήταν το διάστημα, στο οποίο η Κύμη έβαλε τις βάσεις για την εύκολη νίκη της. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 13-24 και οι φιλοξενούμενοι δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Η Γκέλα: Η συνολική παρουσία του Κοροίβου που δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα και ήταν διαρκώς πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές.

Η Διαιτησία: Σώμος, Σταματόπουλος και Θεονάς είχαν πολύ εύκολο απόγευμα στην Αμαλιάδα, αφού η Κύμη «καθάρισε» από νωρίς το ματς και το διαιτητικό τρίο πέρασε απαρατήρητο.

Η Εξέδρα: Δεν ήταν γεμάτο το κλειστό της Ήλιδας και η ατμόσφαιρα ήταν «κρύα», αφού ο Κόροιβος δεν έπιασε καλή απόδοση και ο κόσμος δεν μπήκε στην εξίσωση. Μάλιστα, υπήρξε και «γιούχα» στο φινάλε.

Πηγή: sdna.gr

myILIAnews.grΕιδήσεις-Ενημέρωση από την Ηλεία, την Ελλάδα και όλο τον κόσμο!