21Μάιος2018

Βρίσκεστε εδώ: Πρωτοσέλιδο | Αθλητικά | «Αυτοκτόνησε» ο Κόροιβος κι έπεσε στην Α2! : Κόροιβος -Τρίκαλα 82-85

Αθλητικά νέα και αποτελέσματα από την Ηλεία τον Πύργο το τοπικό προτάθλημα και την Ελλάδα.

«Αυτοκτόνησε» ο Κόροιβος κι έπεσε στην Α2! : Κόροιβος -Τρίκαλα 82-85

«Αυτοκτόνησε» ο Κόροιβος κι έπεσε στην Α2!

Ο Κόροιβος έχασε με 85-82 στην έδρα του από τα αδιάφορα και υποβιβασμένα Τρίκαλα και έπεσε στην Α2 σε μια πραγματική «αυτοκτονία».

Το ματς

Ο Κόροιβος μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε 18-10 με το καλάθι του Λάνγκφορντ. Τα Τρίκαλα θέλησαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να την ρίξουν στους 6 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου με τον Ρίτσαρντσον (25-19).

H διαφορά άνοιξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Αμαλιάδας να βελτιώνεται σε άμυνα και επίθεση, κάνοντας το 38-25 με τον Ντεκοζί στο 14'. ΟΙ φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 7 (40-33) με τον Ρίτσαρντσον. Το σύνολο των Τρικάλων επέστρεψε γρήγορα με τον Τάταρη στο 19” (44-42), όμως ο τελευταίος που σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Χάινς για το 46-42. Η ομάδα του Καλαμπάκου είχε 2/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κόροιβο να μην μπορεί να ξεφύγει. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι που πέρασαν μπροστά (53-54) στο 26' με τον Μόρις.

Το ματς ήταν θρίλερ στο τέλος! Ο Ρίτσαρντσον με φοβερό τρίποντο , 1:30 λεπτό πριν το τέλος έγραψε το 76-79, Ο Πόσλεϊ με τρίποντο μείωσε σε 79-81, στα 32 δευτερόλεπτα!. Ο Μόρις στη συνέχεια είχε 2/2 βολές για το 79-83, αλλά ο Πόσλεϊ με νέο τρίποντο μείωσε σε 83-83 στα 14 δευτερόλεπτα. Τα Τρίκαλα έκαναν 2/2 βολές και έγραψαν το 82-85, με τον Κόροιβο να μην μπορεί να ισοφαρίσει και να πέφτει στην Α2!

Στα πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς, ο Κάρσον έπεσε αναίσθητος στο παρκέ, αλλά οι γιατροί με τη σωτήρια παρέμβαση τους τον επανέφεραν!

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-42, 64-59, 82-85