24Μάιος2019

Βρίσκεστε εδώ: Πρωτοσέλιδο | Αθλητικά | Χρυσό μετάλλιο ο Τεντόγλου στο τριπλούν! - «Ασημένιοι» Παπαχρήστου και Μπανιώτης

Αθλητικά νέα και αποτελέσματα από την Ηλεία τον Πύργο το τοπικό προτάθλημα και την Ελλάδα.

Χρυσό μετάλλιο ο Τεντόγλου στο τριπλούν! - «Ασημένιοι» Παπαχρήστου και Μπανιώτης

Ο Μίλτος Τεντόγλου είναι

ο κορυφαίος τριπλουνίστας στην Ευρώπη και το επιβεβαίωσε με μία ακόμη μυθική εμφάνιση, αυτή τη φορά στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου.

Κάνοντας την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο, ο Μίλτος Τεντόγλου έγραψε ξανά ιστορία για την Ελλάδα, κατακτώντας την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης.

Ο 20χρονος Έλληνας αθλητής έκανε άλμα 8.38 μέτρων στην 5η του προσπάθεια και πέρασε πανηγυρικά στην πρώτη θέση του τριπλούν, για να κατακτήσει το δεύτερο σερί χρυσό του μετάλλιο, μετά και το ευρωπαϊκό του ανοιχτού στίβου στο Βερολίνο.

«Ασημένια» η Παπαχρήστου στο τριπλούν

Η Βούλα Παπαχρήστου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης και ανέβασε την ελληνική συγκομιδή στη διοργάνωση στα 31 μετάλλια (5 χρυσά, 15 ασημένια και 11 χάλκινα).

Η Ελληνίδα αθλήτρια, στην 4η συμμετοχή της στη διοργάνωση και στον δεύτερο εφετινό αγώνα της (ο πρώτος ήταν στα προκριματικά, όπου έκανε 14.28μ), έκανε 14.50μ στην πρώτη προσπάθεια που είναι νέο ατομικό ρεκόρ (προηγούμενο 14.47μ) και, μετά το χάλκινο το 2017 στο Βελιγράδι, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Το Σάββατο ο Κώστας Μπανιώτης, πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση, κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον τελικό του άλματος εις ύψος.

Μπανιώτης: Ήταν η τελευταία συμμετοχή μου στη διοργάνωση - Ήθελα να το απολαύσω

Ο Κώστας Μπανιώτης είναι ένας αθλητής με συνέπεια και μεγάλη εμπειρία και στη Γλασκώβη ανταμείφθηκε για τις επίμονες και επίπονες προσπάθειές του όλα αυτά τα χρόνια. Στα 33 χρόνια του πλέον ο σπουδαίος άλτης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού και μετά τον αγώνα δήλωσε:

«Ήταν ένας δύσκολος αγώνας, στον οποίο κατάφερα να πετύχω τον στόχο μου. Σε μία τέτοια διοργάνωση δε σε ενδιαφέρει τόσο η επίδοση,παρά η θέση. Στο Παρίσι πέρασα τα 2.32μ και ήμουν τέταρτος. Ήταν η τέταρτη συμμετοχή μου σε τελικό Ευρωπαϊκού και το πρώτο μου μετάλλιο. Η χαρά είναι διπλή για εμένα σήμερα γιατί ο φίλος μου Ταμπέρι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και το άξιζε, γιατί ήταν ο καλύτερος.

Ήταν το πέμπτο και τελευταίο μου Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου και ήθελα να το απολαύσω, να το ζήσω. Με τον προπονητή μου δουλέψαμε βήμα, βήμα. Η προπόνηση πήγε πολύ καλά φέτος, με προετοιμασίες που μου επέτρεψαν να δουλέψω σωστά. Μπορέσαμε με ηρεμία και συγκέντρωση να πετύχουμε την κορύφωση σε αυτό το Πρωτάθλημα».